Naturalne nawozy zyskują coraz większą popularność nie tylko wśród rolników prowadzących ekologiczne gospodarstwa, ale także wśród miłośników domowej uprawy kwiatów. Jednym z mniej oczywistych, ale bardzo skutecznych rozwiązań jest nawóz z soczewicy. Dzięki wysokiej zawartości białka, enzymów i naturalnych fitohormonów, świetnie stymuluje wzrost roślin ozdobnych. Ale czy nawóz z soczewicy pasuje do każdego rodzaju kwiatów? A może są gatunki, które reagują na niego wyjątkowo dobrze?
Jak działa nawóz z soczewicy?
Soczewica, zwłaszcza kiełkowana, zawiera dużą ilość auksyn – naturalnych hormonów roślinnych, które wpływają na rozwój systemu korzeniowego. Enzymy w niej zawarte przyspieszają podziały komórkowe, a białka stanowią łatwo przyswajalne źródło azotu organicznego.
To połączenie sprawia, że nawożenie roślin preparatem na bazie soczewicy działa nie tylko stymulująco na wzrost, ale też wspiera regenerację osłabionych egzemplarzy. Największy wpływ zauważalny jest w okresie intensywnego wzrostu – wiosną i latem.
– Zrobienie domowego nawozu ze zmiksowanej, wcześniej namoczonej lub skiełkowanej soczewicy to tani i skuteczny sposób, żeby dostarczyć kwiatom wartościowych składników – mówi dr inż. Krzysztof Malczewski, specjalista w dziedzinie ekologicznej uprawy roślin ozdobnych. – Taki nawóz działa łagodnie, nie grozi przenawożeniem i zostaje szybko wchłonięty przez korzenie.
Do jakich kwiatów pasuje nawóz z soczewicy?
Nie każdy kwiat zareaguje jednakowo dobrze na ten typ nawożenia. Soczewica dostarcza głównie azotu i niewielkich dawek fosforu i potasu, dlatego najlepiej sprawdza się u roślin, które:
- szybko rosną
- produkują dużą ilość zielonej masy
- są w fazie wegetatywnej (wzrostu, a nie kwitnienia)
Do takich gatunków należą m.in.:
Kwitnące kwiaty domowe
– Anturium
– Skrzydłokwiat
– Fikusy
– Paprocie
– Zielistki
To rośliny, które dobrze reagują na delikatne, ale regularne dokarmianie nawozami naturalnymi. W przypadku skrzydłokwiatu i anturium, nawóz z soczewicy sprzyja rozwojowi bujnych, zdrowych liści oraz przygotowuje rośliny do kwitnienia.
Kwiaty balkonowe i tarasowe
Rośliny sezonowe uprawiane w skrzynkach i donicach na zewnątrz zużywają dużo składników odżywczych i potrzebują szybkiego wsparcia.
– Pelargonie
– Petunie
– Werbeny
– Lobelie
Tu nawóz z soczewicy może posłużyć jako uzupełnienie nawożenia mineralnego – np. na przemian, raz w tygodniu nawóz z soczewicy, drugi raz mieszanka o przewadze potasu i fosforu, aby wspomóc kwitnienie.
Kwiaty ogrodowe
W warunkach ogrodowych soczewica jako nawóz sprawdzi się przede wszystkim w okresie wiosennym do roślin wieloletnich:
– Echinacea (jeżówka)
– Rudbekia
– Hosty
– Funkie
Spore znaczenie ma tu sposób aplikacji – rozcieńczony wywar z soczewicy dobrze wsiąka w glebę i poprawia dostępność mikroelementów w strefie korzeniowej.
Gatunek | Efekt działania nawozu z soczewicy | Uwagi |
---|---|---|
Skrzydłokwiat | Pobudzenie wzrostu liści | Stosować co 2 tygodnie |
Pelargonia | Zagęszczenie pędów; silniejszy pokrój | Łączyć z nawozami potasowymi |
Lobelia | Zwiększenie ilości pąków | Wczesną wiosną i w czerwcu |
Fikus | Rozcieńczać 1:5 wodą |
Kiedy lepiej go unikać?
Nie każdy kwiat skorzysta na nawożeniu z soczewicy, szczególnie te rośliny ozdobne, które preferują ubogą, przepuszczalną glebę. Dla kaktusów, sukulentów, lawendy czy rozmarynu taki nawóz może być zbyt „ciężki”, powodując gnicie korzeni albo zahamowanie tworzenia pąków.
Nawóz z soczewicy nie nadaje się też do kwiatów, które właśnie zaczęły kwitnienie – nadmiar azotu może spowodować, że roślina zamiast wypuszczać kwiaty, będzie produkować nowe liście.
Jak przygotować nawóz z soczewicy domowym sposobem?
Najprostsza metoda to:
1. Namoczyć szklankę zielonej lub czerwonej soczewicy w litrze wody na 8-12 godzin.
2. Przepłukać ją i poczekać dwie doby na lekkie kiełkowanie.
3. Zblendować soczewicę z niewielką ilością wody do uzyskania papki.
4. Przecedzić przez gazę lub drobne sitko, a płyn zmieszać z wodą (w proporcji 1:5).
Taka mikstura może być stosowana jako podlewanie korzeniowe, ale też do zraszania liści. Nie należy jej przechowywać zbyt długo – maksymalnie 2-3 dni w lodówce.
– Dobrze wykonany wywar z soczewicy działa nie tylko odżywczo, ale może stymulować odporność roślin na czynniki stresowe, np. przesuszenie czy przesadzanie – dodaje dr Malczewski. – To szczególnie ważne przy roślinach balkonowych narażonych na gwałtowne zmiany pogody.
Rola techniki aplikacji nawozu
Samo przygotowanie nawozu z soczewicy to jedno, ale nie można zapominać o jego aplikacji. Nie należy lać nawozu tuż przy łodydze – lepiej rozprowadzić go po całej powierzchni gleby w doniczce lub w promieniu kilku centymetrów od głównego pędu. Nawóz powinno się stosować na lekko wilgotną glebę – suche podłoże może spowolnić wchłanianie.
Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując ten nawóz co dwa tygodnie w okresie od marca do sierpnia. Jesienią i zimą rośliny zwalniają tempo wzrostu, dlatego użycie nawozu z soczewicy nie przyniesie większych korzyści, a może zaburzyć naturalny rytm wegetacyjny.
Dobrze też zachować równowagę i nie polegać wyłącznie na jednym źródle nawozu. Nawóz z soczewicy to świetne narzędzie do wzmacniania roślin – ale jak każde narzędzie, trzeba go używać mądrze.